Tetőcsomagtartó választó kisokos
Van már kisokosunk a légterelőkről, a csomagtértálcákról, a gumiszőnyegekről és a kerékpártartókról is; gondoltuk elérkezett az ideje annak, hogy a tetőcsomagtartókról is készítsünk egyet.
Nem mindegy ugyanis, hogy milyen tetőcsomagtartót választasz az autódra, hiszen még a márkákon belül az egyes modellek esetében is sokszor eltér a méret.
Viszont kezdjük is az elején, mielőtt még felvennénk a búvárruhát, és belemerülnénk a szakmai mélységekbe.
Tetőcsomagtartó ≠ tetőbox
Több ügyféllel is találkoztunk már, aki azt mondta, hogy tetőcsomagtartót szeretne vásárolni, de valójában tetőboxra gondolt. Nincs ezzel semmi probléma, a név kicsit tényleg megtévesztő.
A tetőcsomagtartó definíció alatt az autó tetején elhelyezkedő keresztrudakat és annak kiegészítőit értjük. Miután ezeket felszerelted, erre lehet rátenni a tetőboxokat és a tetőre szerelhető kerékpártartókat is.
És ebből már látszik is, hogy tulajdonképpen mikor van szükséged ezekre a termékekre.
Mikor van szükség tetőcsomagtartó? És mire jó egyáltalán?
Sokan azért választanak kombit, mert szép nagy a csomagtartója, és az anyóstól kezdve a kiskutyán keresztül a betonkeverőig minden elfér benne. Legalábbis ezt gondolják, majd jön az élet, és arcul csapja őket a csomagtér ajtajával.
Lehet akármekkora személygépkocsi, és lehet akármekkora űrtartalmú a csomagtartó, mindig van olyan élethelyzet, amikor egész egyszerűen még a nagy is kicsi.
Például amennyiben kerékpárt szeretnél szállítani, főleg ha az egész család tekerni indul, biztosan nem fér majd be mind az X bicikli a csomagtartóba anélkül, hogy ne kelljen kompromisszumot kötni.
Vagy ha síelni mentek, a sílécek annyi helyet foglalnak, hogy egész egyszerűen lehetetlen akkora helyre beerőszakolni őket, hogy mindenki kényelmesen elférjen.
Ha kenuzni mész, nincs az a kombi, amibe a kenu beleférne anélkül, hogy egy fékezésnél kirepüljön az első szélvédőn.
De mondhatunk egy teljesen hétköznapi példát is.
Ha elmentek több napra nyaralni, és minden szükséges holmit eltesztek, például:
- a gyerekbiciklit,
- játékokat
- a pipere holmikat,
- a ruhákat a család összes tagja részére, akkor máris túlléptétek a csomagtartó kapacitását.
Nem kellenek tehát különleges körülmények ahhoz, hogy tetőcsomagtartóra legyen szükséged.
A keresztvasakra helyezhető tetőboxok segítségével tehát megsokszorozhatod a csomagtartód űrtartalmát.
Példának okáért Thule tetőboboxok között kaphatóak 500 literes űrtartalmú tetőboxok is.
Egy egyébként jó nagynak számító, új típusú Toyota Corolla Sedannak 471 literes a csomagtartója. Így, kibővítve a keresztvasakra szerelhető tetőboxszal, máris egy csaknem 1000 literes űrtartalom áll majd rendelkezésedre, amibe bőszen lehet pakolni.
Persze mindezek csak számok, de mit is takar az 1000 literes űrtartalom a fenti példa esetében?
Az 500 literes boxba simán belefér 7 pár síléc vagy 5 pár snowboard plusz a tartozékok és néhány kisebb csomag is. A csomagtartóba pedig mehetnek a poggyászok, utazótáskák és minden más, így gond nélkül elfértek majd.
Hogyan válassz tetőcsomagtartót?
Jogos az 1 millió forintos kérdés - milyen szempontokat kell ilyenkor figyelembe venni?
Erre szerencsére nagyon is konkrét, egzakt válaszokat tudunk adni, ugyanis a tetőcsomagtartók, ahogy fent is említettük, autóspecifikusak.
Ahhoz, hogy meghatározd pontosan, milyen autód is van, írtunk egy részletes bejegyzést, amit a linkre kattintva érhetsz el. Elsőre lehet, hogy tök feleslegesnek érzed, hiszen ki ne tudná, hogy milyen kocsija van, de ahogy a cikkben is láthatod majd, korántsem annyira egyértelmű a helyzet, mint ahogy tűnik.
Persze ha tisztában vagy mindennel, akkor egész egyszerűen válaszd ki, milyen márkájú és modellű autód van, válaszd ki az évjáratot és az ajtószámot, és máris felugranak az opciók.
Itt pedig több, különböző gyártó termékével is találkozhatsz.
Amos
Az Amos egy nagyon korrekt, lengyel gyártó, szuper ár-érték arányú termékekkel. 30 éve gyártanak tetőcsomagtartókat, többféle típusban, például
- T-profillal,
- fixpontos tetőcsomagtartót, satöbbi.
Biztonságos, könnyen felszerelhető termékeik vannak, dizájnban azonban vannak olyan tetőcsomagtartók, amik elég robosztusra sikeredtek.
Aguri
Az Aguri szintén egy lengyel gyártó, ugyancsak jó ár-érték arányú, középmezőnyös tetőcsomagtartókkal. A Prestige és a Runner termékcsalád tagjai is nagyon dizájnosak és könnyen szerelhetőek.
Hakr
A Hakr anno egy garázscégként indult 1992-ben, mikor az egyik tulajdonos pincéjében kezdtek kerékpártartó és tetőbox gyártásába. Azóta már több mint 40 fő dolgozik az üzemben.
Egy biztonságos, stabil, jó középkategóriás termékeket gyártó cég.
Thule
A Thule svéd gyártó 1942 óta van a piacon. Igazi non-plus ultra termékeket gyárt, a lehető legmagasabb minőségben - beleértve természetesen a tetőcsomagtartókat is.
Menabo
A Menabo olasz gyártó, szuper ár-érték arányú tetőcsomagtartókkal.
A tetőcsomagtartók típusai
Érdemes még tudni, hogy a tetőcsomagtartókat a rögzítési pontja alapján is megkülönböztethetjük.
Normál
Ez az egyik legáltalánosabb, legelterjedtebb megoldás, amikor a tetőcsomagtartó rúdja az oldalajtó felett kapaszkodik fölfelé egy gumitalpas rögzítővel.
Fixpontos tetőcsomagtartó
A fixpontos tetőcsomagtartót ezzel ellentétben az autókra gyárilag felszerelt, úgynevezett fix rögzítési pontokra tudod felrakni. Mivel itt a rögzítési pontok fixen helyezkednek el, a keresztvasakat nem tudod mozgatni, azonban cserébe gyorsan és könnyen felszerelhető.
Tetősínes
A tetősínes vagy másnéven integrált tetőkorlátos megoldás az egyik legújabb rögzítési mód.
Ebben az esetben szintén hosszú irányba helyezkednek el a tetőkorlátok, a csomagtartó helyét pedig az előre fúrt lyukak jelzik.
Tetőkorlátos
A tetőkorlátos tetőcsomagtartókat onnét a legkönnyebb felismerni, hogy a rudak hosszában helyezkednek el, nem pedig keresztben. Ezenkívül az alaprudak nem fix helyzetben vannak, hanem bárhol elhelyzheted őket.
Ez igencsak előnyös akkor, ha különböző méretű rakományokat szállítasz a tetőn (például létrát, deszkákat satöbbi).
Jellemzően a kombikra, SUV-okra, egyterűekre és a kisteherautókra szerelhető fel ez a típus.
T-profil tetőcsomagtartó
A T-profil tulajdonképpen a fixpontos és a tetőkorlátos megoldások keveréke. Nevét onnan kapta, hogy a korlátra felszerelt tetőcsomagtartó hasonlít egy T-betűre.
A keresztrudak anyaga
A keresztrudak acélból, illetve alumíniumból készülnek. Az acél rudak jellemzően nehezebbek, és felszerelve nagyobb menetzajt képeznek, mint az alumínium társaik, azonban időtállóbbak is.
A tetőcsomagtartók felszerelése
Kardinális pont egy tetőcsomagtartónál (meg egyébként a tetőboxnál is), hogy mennyire könnyen lehet felszerelni az eszközöket. Jelentjük: a tetőcsomagtartók többségét még az egyébként nem túl ügyes kezű autótulajdonosok is minden gond nélkül fel tudják rakni (maximum egy kicsit tovább tart).
Mutatunk is egy random kiválasztott videót, ami jól prezentálja, hogy tulajdonképpen mennyire is egyszerű az egész procedúra:
Persze érdemes kiemelni azt is, hogy a felszerelés nehézsége függ a márkától és a típustól is. De még egyszer: azért a túlnyomó többségüket tényleg ennyire egyszerű felpattintani, mint a fent beágyazott videóban.
Jó tanács: miután felraktad, ellenőrizd a csavarokat, és úgy általában a szerkezet feszességét, nehogy meglepetés érjen.
A tetőcsomagtartók többsége 70-80 kilogrammig terhelhető maximum, de itt is érdemes megállni egy pillanatra. Ugyanis az autók tetejét nem érdemes 70 kg-nál több súllyal megpakolni, ennyi még biztonságosan cipelhető. Ugyan hatással van a kocsi viselkedésére, aerodinamikájára, de hamar megszokja az ember.
A tetőcsomagtartók előnyei
A tetőcsomagtartó tehát egy remek kis találmány, hiszen a tetőbox segítségével könnyedén szállíthatóak a sílécek, és nagyjából duplájára növelhető a rendelkezésre álló hely. Ezt, és a kerékpártartót már említettük, de nézzük mi van még!
Deszkák, lécek, létra cipeléséhez
Ha szeretsz otthon barkácsolni vagy kivitelező, vállalkozó vagy, szintén szuper választás, hiszen csak felrakod a tetőcsomagtartóra a léceket, deszkát, vasat, létrát vagy bármit, és semmi nem fog az utadba állni. Így nem kell külön pótkocsit vásárolnod/bérelned, hiszen – persze némi kompromisszummal – felstócolhatod a szerszámokat, anyagokat a tetőn.
Ezek rögzítéséhez egyébként érdemes egy erős spanifert vásárolni, máskülönben nem tudod rögzíteni a cuccokat.
Bútorszállításhoz
A tetőcsomagtartó jól jöhet akkor is, ha bútort vásárolsz. Hányan, de hányan szerencsétlenkedtünk már úgy, hogy próbáltuk beimádkozni a lapraszerelt bútort a csomagtartóba, és épp csak pár centi hiányzott volna a sikerhez, de az istennek sem akart összejönni.
Anno, ha lett volna egy kis eszem, vásároltam volna egy tetőcsomagtartót ahelyett, hogy boldog-boldogtalan ismerőst zaklattam azzal, van-e elfekvőben egy utánfutója.
Megéri tehát rászánni azt a néhány tízezer forintot, hiszen a befektetett összeg sokszorosan megtérül.
Tekintsd meg tetőcsomagtartó kínálatunkat a linkre kattintva!