Légterelő kisokos
A légterelő a legtöbbek szemében maximum dizájnelem, pedig rendkívül hasznos, praktikus kis termék. Spoilerként annyit elárulunk, hogy véd többek között az esőtől, az UV-sugárzástól, ráadásul még te is könnyen felszerelheted otthon.
A cikkben bemutatjuk ezt a méltatlanul mellőzött, mégis hasznos kis autóalkatrészt és mindent, amit ezzel kapcsolatban tudni érdemes.
Vágjunk is bele!
Mi az a légterelő és mire jó?
A légterelő alapvetően egy díszítőelem az autó ablakán, azonban praktikus funkciói is vannak. Például le tudod húzni úgy az ablakot 2-6 centire, hogy legyen légmozgás az utastérben, viszont menet közben ne legyen huzat.
Ez egyrészt tök jó akkor, ha valaki dohányzik a kocsiban.
Másrészt ha valaki nem szereti a légkondicionálót, érzékeny rá, vagy kontaktlencsét hord, akkor ez jelenti a megoldást a légmozgásra.
Harmadrészt pedig, ha szeretnéd enyhíteni az autó párásodását szintén szuper alternatíva.
Sőt, a sötétített, füst színű légterelők UV-védelemmel vannak ellátva, így megvédenek a káros UV sugarak ellen.
Mire is jó tehát a légterelő?
- Véd az eső ellen
- Véd az erős UV sugárzás ellen
- Jó alternatíva klíma helyett
- Halk vezetést biztosít a lehúzott ablak mellett is
- Dohányzás esetén lehet légmozgást generálni
- Dizájnelem
Nem mindegy, hogy milyen az autód típusa
Amikor légterelőt szeretnél vásárolni nálunk, az autófelszerelések.hu oldalon, láthatod, hogy először ki kell választani, milyen személygépkocsival rendelkezel.
Tipp: ha elakadnál, írtunk egy részletes cikket arról, ami segít belőni, hogy milyen kocsid van. Ha így sem sikerül eligazodni, akkor pedig hívj minket bátran, és segítünk.
Ez azért fontos, hogy mert – bár a légterelők egyformának tűnhetnek – vannak azért apró különbségek. Ugyanis légterelő alakja, kialakítása és szöge a jármű méretének, magasságának és formájának megfelelően készül.
Milyen anyagból készülhetnek a légterelők?
Öntött vagy műanyag akrilból, illetve akrilüvegből – attól függően, hogy a gyártók melyik anyagot tartják a legjobbnak az adott járműhöz.
Milyen gyártók termékei érhetőek el itthon?
Magyarországon jelenleg két gyártó három terméke érhető el:
Nincs közöttük szignifikáns különbség, gyakorlatilag mind a három funkcionálisan tök ugyanazt tudja.
A termékek füst színűek, bár a HEKO némileg sötétebb, viszont a KRESZ szabályainak megfelelően mindegyik átlátszó.
A HEKO légterelő 4-5 centiméter széles, lemegy a tükör vonala mellett, illetve a kihajtható tükörnek ki van alakítva a hely.
A Szatuna Classic légterelő 6-7 centiméter széles, általában lemegy a tükör mellett, leszámítva az olyan autókat, ahol a tükör nagyon közel hajlik az ablakhoz. Épp ezért ez egy kissé púpos, elefántfűszerű kialakítású.
A Szatuna Sporty 3-4 centiméter széles, nem megy le egyik autónál sem a tükör mellett.
Mind a háromnál természetesen le tudod húzni az ablakot néhány ceniméterre, viszont itt azért van némi difi a termékek között.
Amíg a Szatuna Classicot gyakorlatilag úgy le tudod húzni, hogy még az autóban fölhalmozódó dohányfüstöt is kihúzza, addig a Szatuna Sporty inkább díszítőelem.
A HEKO viszont a maga 3-4 centis szélességével pont a kettő között van. Ez azt jelenti, hogy 4-5 centire tudod lehúzni az ablakot.
Hogy dizájn tekintetében melyiket javasoljuk, az viszont egy nehéz kérdés, hiszen felhasználó és kocsifüggő is a dolog, így erre nem tudunk egzakt választ adni. Magyarul: azt érdemes megvenni, ami funkciójában számodra a legmegfelelőbb és tetszik is.
A légterelő felszerelése
A légterelőt, az esetek nagy többségében, simán és problémamentesen fel tudod tenni otthon, házilag.
Mindhárom terméket kapcsokkal kell beszerelni, viszont a HEKO pluszban még kétoldalas ragasztóval is gyárilag felszereli a légterelőit.
A kapcsok lényege, hogy a helyén tartja a légterelőt, plusz kialakítja a felhúzható ablak helyét, így a légterelővel nem súrolják egymást. (Vagy, ha súrolják is, akkor is fel lehet húzni a helyére.)
Ami viszont állandó problémát jelent, az a fóliázott ablak.
Persze egy kis odafigyeléssel itt is fel lehet tenni a légterelőt, lévén, hogy a fólia az ablaküveg utastér felőli oldalára kerül, a légterelő viszont a külsőre.
Azonban ebben az esetben a hozzáadott fémkapcsokat ne használjuk, hanem a légterelő kizárólag ragasztással kerüljön a helyére.
A másik problémaforrás az elektromos ablak visszanyitásakor jelentkezhet. Erre megoldást jelent az ablak végállásának tanítása, illetve ha a kapcsokat a függőleges részbe teszed be.
Azaz, az első légterelő tekintetében a B oszlop függőleges részébe, illetve a tükör melletti függőleges részbe, ilyen módon ugyanis megvezeti az ablaküveget.
A légterelő ára az autóhoz képest elenyésző (10-20 ezer forint között van) viszont ha felszereled, akkor optikailag szélesíti az A oszlopot, illetve a tetővonalat, ebből kifolyólag nagyon klassz dizájnt kölcsönöz az autódnak.
Nem is beszélve arról, hogy a légterelő esőben is nagyon hatékony, hiszen nem engedi becsapni a vizet, márpedig az új autóknál – az áramvonalas kialakítás miatt – ez rendszeres problémát jelent.
Mielőtt még vásárolnál, javasoljuk hogy olvasd el az "Amit a légterelő vásárlás kapcsán tudni érdemes" című cikkünket, ahol összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket, és mindent, amit tudni érdemes.