Hogyan válaszd ki a legjobb kerékpártartót a kocsidhoz?
Hogyan válaszd ki a legjobb kerékpártartót a kocsidhoz?
Bármennyire is a kerékpároddal fekszel és kelsz, bármennyire is imádod, a kocsiban nem tudod magad mellé becsatolni az anyósülésre. Sőt, a legtöbb autónak pici a csomagtere, és csak nagyon nehezen, nyögvenyelősen-szétszerelősen lehet beszuszakolni a biciklit.
Márpedig, ha a meseszép osztrák hegyek között akarsz suhanni a bringáddal vagy Szlovéniát vennéd célba, akkor valahogy meg kell oldanod a kerékpár szállítását.
Erre jelent megoldást a kerékpártartó, aminek három típusa van. Viszont, mielőtt ezeket részletesen bemutatnánk és kiveséznénk, nézzük meg, hogy milyen praktikus szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mi alapján válassz kerékpártartót?
Nézzük meg a leggyakrabban felmerülő szempontokat.
#1 Mennyi és milyen típusú bringát szeretnél szállítani?
Ha csak egy-két biciklit akarsz szállítani, akkor az egész termékpaletta a rendelkezésedre áll. Viszont, ha kettőnél többet, akkor exponenciálisan csökken a lehetőségek száma. Három bicikli esetében még vannak olyan modellek, amelyek hátsó ajtóra szerelhetőek, négy kerékpár esetén viszont már csak vonóhorogra szerelhető megoldás lehetséges.
Ha e-bike-ot szeretnél magaddal vinni az utak során, akkor pedig arra érdemes figyelned, hogy mekkora az elektromos kerékpár(ok) súlya, és mennyi a teherbírása a bicikli tartónak.
Szintén jól meg kell fontolnod és körültekintően vásárolnod akkor is, ha különleges bringád van, például egy indokolatlanul hatalmas kerekekkel megáldott fat bike vagy mountain bike.
#2 Milyen típusú az autód?
Ha nincs vonóhorgod, értelemszerűen a vonóhorogra szerelhető megoldás kiesik.
Persze nem ilyen egyszerű a dolog: pontosan olyan kerékpártartót kell vásárolnod, ami az autód típusának tökéletesen megfelel. Itt pedig nem elég annyi, hogy "10 éves Suzuki Swift", hanem pontosan tudnod kell, melyik évjárat, milyen motorral, és milyen típussal.
#3 Mennyi pénzt szánsz rá?
Nyilván nagyban befolyásolja majd a döntésedet a termék ára. Vannak nagyon jó ár-érték arányú termékek (például az Aguri), de semmiképp sem szabad csak és kizárólag arra menned, hogy olcsó legyen.
Olcsó húsnak híg a leve - tartja a mondás, itt pedig ez hatványozottan igaz, szóval ha úgy látod, hogy a keretből csak egy gagyibbra futja, akkor érdemes inkább gyűjtögetni.
Hiszen egy középkategóriás termék jó eséllyel (és persze megfelelő használattal) hosszú évekig kiszolgál majd.
#4 Milyen gyakran használod majd?
Szintén érdemes feltenni magadnak a kérdést, hogy heti, kétheti, havi vagy még ritkább rendszerességgel használod majd a kerékpártartót. Ha ugyanis gyakran, akkor érdemes olyan terméket választanod, amit pikk-pakk fel-és le tudsz szerelni.
Ezenkívül érdemes hátrálni egy lépést, és az összképet is figyelembe venni. Milyen gyakran használod a kocsidat és milyen távokra? Nézzünk is egy példát.
A tetőtartó tök praktikus, hiszen rajta lehet hagyni a kocsin, nem kell fel-le szerelgetni. Így, ha napi szinten, rövid távra használod a kocsit, akkor például simán szóba jöhet.
Viszont ha napi szinten ingázol a kocsival 100 km-t, akkor hosszú távon már érdemes elgondolkodni rajta, hogy mennyivel növeli meg a plusz teher az autó fogyasztását.
Szóval vásárlás előtt nem csak a dolog praktikus, de az anyagi oldalát is figyelembe kell venni és az alapján meghozni a döntést.
Most, hogy ezeket a kérdéseket tisztáztuk, nézzük meg, hogy milyen típusai vannak a kerékpártartóknak.
Vonóhorogra szerelhető kerékpártartó
Az egyik legnépszerűbb típus, a vonóhorogra szerelhető bringatartó, hiszen villámgyorsan fel-és leszerelhető, ugyanakkor a teljes családi bicikli állományt lehet vele cipelni. Persze léteznek két-és három bicikli szállítására alkalmas típusok is, így egyedülállók, páros, és kiscsaládosok számára is ideális megoldást jelent.
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy ha felrakod, hogyan férsz hozzá a csomagtartóhoz, ám aggodalomra semmi ok: a legtöbb kerékpártartó billenthető. Így simán be-és kipakolhatsz a csomagtérbe akkor is, ha már felszerelted a terméket.
Léteznek helytakarékos vonóhorogra szerelhető kerékpártartók is, amiket leginkább úgy kell elképzelni, mint egy Transformerst: ki kell hajtogatni és ezután kell felszerelni. Cserébe viszont minimális helyet foglal a garázsban vagy a tárolóban.
A kerékpárok rögzítése csatokkal és karokkal oldható meg, ami gyors és egyszerű - ráadásul nem utolsó szempont az sem, hogy rendkívül biztonságos.
Hátrányként valójában csak annyit tudnánk felróni, hogy némileg drágábbak, illetve az embert zavarják a kilátásban, de ehhez könnyen hozzá lehet szokni.
Vásárláskor érdemes figyelni arra, hogy a kocsi aljzata hány lábas, hiszen 7- és 13 tüskés rendszer is létezik.
Végül pedig egy plusz infó, ami minden vonóhorgos kerékpártartó-tulajdonost érint: a jelenleg érvényben lévő szabályok szerint átteheted a fehér rendszámtábládat a biciklitartóra. Azonban, ha nem szereted cserélgetni, 5500 forint és egy kis türelem (általában 10-15 nap, míg elkészül) kiválthatod a szürke rendszámtáblát.
Előnyök:
- Egyszerű és gyors fel-és leszerelés
- Biztonságos rögzÍtés
- Billenthető termékek
- Jó megoldás a nehezebb kerékpárokhoz
Hátrányok:
- Zavarhatja a kilátást a hátsó szélvédőn
- Drágább megoldás
Tipp: A vonóhorogra szerelhető kerékpártartóinkat a linkre kattintva nézheted meg.
Tetőre szerelhető kerékpártartó
Ha nincs vonóhorog a kocsin, akkor a legnépszerűbb megoldás egyértelműen a tetőre szerelhető kerékpártartó. A felszereléséhez ugyanakkor szükséged lesz egy tetőkorlátra is, hiszen ezekre lehet rögzíteni a tartókat.
Nagy előnye, hogy nem zavar a kilátásban, rendkívül biztonságos, és persze nem utolsósorban olcsó.
Viszont vannak azért hátulütői is.
Az egyik ilyen, hogy növeli a légellenállást, így növeli a kocsi fogyasztását is.
A másik pedig bizony a felpakolás: a könnyebb bringáknál még nem probléma, ha fej fölé kell őket emelni, azonban egy több mint 20 kilós e-bike esetében azért már megizzad az ember.
Előnyök:
- Olcsóbb megoldás
- Nem zavarja a hozzáférést sem az ajtókhoz sem a csomagtartóhoz
- Egyszerű felszerelni
Hátrányok:
- Hosszabb távon a megnövekedett légellenállás miatt a kocsi fogyasztása akár 30%-kal is több lehet
- Nem legideálisabb választás a nehezebb biciklikhez, hiszen fej fölé kell őket emelni
- A felszereléshez szükség van tetőkorlátra
Tipp: A tetőre szerelhető kerékpártartóinkat a linkre kattintva tekintheted meg.
Hátsó ajtóra szerelhető kerékpártartók
Ha nincs tetőkorlát (és nem is szeretnél rá beruházni rá), valamint vonóhorognak is híján van az autó, akkor egyetlen megoldás jöhet szóba: a hátsó ajtóra szerelhető kerékpártartó. Egyik nagy előnye, hogy játszi könnyedséggel, és gyorsan szerelhető fel, ráadásul így szabadon marad a kocsi teteje is, amire akár síboxot is rakhatsz.
A másik, szintén nagy előnye, hogy olcsó megoldás, főleg egy vonóhorogra szerelhető kerékpártartóhoz viszonyítva.
Azonban itt is akadnak persze hátrányok.
Ha nem megfelelő típust vásárolsz, akkor takarhatja a rendszámtáblát vagy a hátsólámpát, épp ezért kizárólag olyat szabad belőle vásárolni, ami az adott autótípusnak megfelel. Ezenkívül szállítás közben nem lehet hozzáférni a csomagtartóhoz sem.
Előnyök:
- Egyszerű és gyors rögzítés
- Olcsó megoldás
- Marad hely a tetőboxnak is
- Könnyen hozzáférhető, egyszerű felpakolni rá a biciklit
Hátrányok:
- Zavarja a hátsó kilátást
- Nem lehet hozzáférni a csomagtartóhoz
- Ha a bicikli nincs megfelelően rögzítve és kileng, az kárt tehet a fényezésben
Tipp: A hátsó ajtóra szerelhető kerékpártartóinkat a linkre kattintva tekintheted meg.