Kerékpárszállító kérdezz-felelek: 15+1 kérdés és válasz a biciklitartókról
A kerékpártartókkal kapcsolatban több kérdés is érkezik hozzánk. Észrevettük, hogy ezek a kérdések javarészt ismétlődnek, tehát úgy gondoltuk, hogy most összegyűjtjük ezeket egy csokorba, és egyenként megválaszoljuk őket.
Természetesen a tőlünk megszokott szakértelemmel és részletességgel. Nézzük is meg, hogy mit kérdeztek tőlünk a leggyakrabban.
#1 Mire jó a kerékpártartó?
Ha van bringád és nem csak helyben szeretnél biciklizni, hanem elmennél a lakóhelyedtől távolabb eső vidékekre is, akkor jól jöhet egy autóra szerelhető kerékpártartó. Ráadásul egy ilyen rackre akár az egész család bringa-parkja is ráfér, így aktív, közös, családi programokat szervezhettek.
#2 Milyen típusú kerékpártartók vannak?
Alapvetően három típusú kerékpártartót különböztetünk meg:
- vonóhorogra,
- tetőre,
- illetve hátsó ajtóra szerelhető kerékpártartókat.
#3 Milyen kerékpárszállítót válasszak?
Az, hogy milyen típusú biciklitartó lenne számodra az ideális, több dolog is befolyásolja. Az egyik kérdés, hogy milyen típusú kerékpárt szeretnél szállítani (például MTB, trekking, e-bike, gyerek bicikli, downhill satöbbi).
A másik, hogy milyen típusú az autód, rendelkezik-e például többek között vonóhoroggal, és milyen a kialakítása (sedan, kombi satöbbi).
Vásárlás előtt fel kell tenned magadnak azt a kérdést is, hogy milyen gyakran használod majd a kerékpártartót, és meddig tudsz anyagilag nyújtózkodni.
Tipp: a kerékpártartó kiválasztása cikkben összegyűjtöttünk minden hasznos tanácsot, ami segít meghozni a döntést.
#4 Mennyire egyszerű felszerelni egy biciklitartót? Kell hozzá szakembert hívnom?
Abszolút nem kell hozzájuk szakember, sőt meggyőződésem hogy még kézügyesség sem. Különösen a vonóhorogra felszerelhető kerékpártartók esetében igaz ez: egész egyszerűen csak rápattintod a vonóhorog szemére, lezárod a kulccsal, bedugod a csatlakozót és készen is van.
Ezenkívül a kerékpárok rögzítése sem egy nagy mutatvány, nézd csak meg az alábbi videóban például a Thule Velospace XT modelljét:
A tetőre szerelhető verziónál gyorsan és könnyedén le-és felszerelheted a biciklitartót, viszont tetőkorlátra lesz szükséged. Ellenben ez az egyik legolcsóbb megoldás, ráadásul egy csomó kerékpárt szállíthatsz vele.
A Thule Freeride modelljét például ennyire egyszerű felszerelni:
A hátsó ajtóra szerelhető modellek már igényelnek némi odafigyelést, de még első próbálkozásra is maximum negyed órás maga a művelet. Amit itt azonban érdemes tudni, hogy egy autóspecifikus termékről van szó, vagyis ki kell választanod azt a pontos modellt a keresőnkben, amilyennel rendelkezel.
#5 Melyik a legbiztonságosabb kerékpártartó?
Valójában nincs "a legbiztonságosabb" típus, a maga nemében mindegyik az. Ahhoz azonban, hogy valóban mindegyik biztonságos legyen, megfelelően kell rögzítened a biciklitartót és ellenőrizni, valamint be kell tartani a gyártó súlyhatárra vonatkozó előírásait.
#6 Bármilyen kocsira tehetek fel bicikliszállítót?
Igen, kvázi bármilyen autóra találsz megfelelő biciklitartó típust. Viszont néhány dolgot érdemes megjegyezni.
- A vonóhorgos kerékpártartóhoz vonóhorog kell - ez azért egyértelmű.
- A tetőre szerelhető bringatartó esetében tetőkorlátra lesz szükséged.
- A hátsó ajtóra szerelhető bicikliszállító pedig autóspecifikus: ebben az esetben fontos, hogy pontosan olyat vásárolj, amilyen típusú az autódnak megfelel, máskülönben nem fogod tudni rátenni.
#7 Nem karcolja össze a bringatartó az autóm karosszériáját?
Egy jól és szakszerűen felhelyezett biciklitartó kizárt, hogy a összekarcolja az autód karosszériáját. A gond akkor van, amikor rosszul, nem megfelelően rögzíted vagy a tartót vagy a bringát és a kátyúnál nekiütődik a kocsinak.
#8 Milyen gyorsan lehet a kerékpártartóval közlekedni?
A tetőre szerelhető kerékpártartók esetén az engedélyezett maximális sebesség 120-130 km/óra lehet, ezt egyébként a gyártók is leírják a használati utasításban.
A vonóhorogra és a hátsó ajtóra szerelhető kerékpartóknál nem minden esetben van megkötés, de itt sem ajánlott 120-nál többel menni.
#9 Ki lehet nyitni a csomagtartót, ha rajta van a biciklitartó?
Tetőre szerelhető bringatartó esetén a válasz egyértelműen igen. De mi a helyzet a többi típussal? A hátsó ajtóra szerelhető kerékpártartó esetében nem lehet hozzáférni a csomagtartóhoz, azonban a vonóhorogra akasztható bringatartóknál gyakoriak a dönthető típusok, ahol viszont minden további nélkül ki tudod nyitni a csomagtartót.
#10 Milyen típusú vonóhorogra van szükségem a kerékpártartóhoz?
Vonóhorog szempontjából nincs semmilyen megkötés, egész egyszerűen legyen. Amire érdemes viszont odafigyelni az a csatlakozó, ugyanis lehet 7-, vagy 13 pólusú is.
Amennyiben a te kocsidon más pólusú csatlakozó van, úgy szükséged lesz egy átalakítóra is.
#11 Mennyi bicikli fér fel egy kerékpártartóra?
Attól függ, hogy mekkora teherbírású kerékpártartót veszel. A tetőre szerelhető bringatartó esetén például 5 bicikli is elfér, az össz súlyuk azonban nem haladhatja meg a 70 kilogrammot, ennyi ugyanis a tető teherbírása.
A vonóhorgos biciklitartók esetében 3, vagy 3+1 kerékpár fér el, míg a hátsó ajtóra szerelhető rack esetében maximum 3 darab.
#12 Mekkora súlyt bír el a kerékpártartó?
Ez leginkább attól függ, hogy milyen terméket választasz. Némelyik teherbírása 20 kg, léteznek azonban 25, sőt 30 kilogrammos teherbírású termékek is.
#13 Nem fogják ellopni a biciklimet a tartóról?
A legtöbb modell esetében nem ajánlott a kerékpárt a tartón hagyni, vagy maximum csak rövidebb időre. Vannak azonban olyan kerékpáratartók, amelyek rendelkeznek lopás elleni védelemmel.
A biciklitartó védelme pedig egy külön kérdés: a termékek kulccsal zárhatóak, így biztonságosnak mondhatók. Léteznek összehajtható modellek is, amelyeket használaton kívül be tudsz tenni a csomagtartóba, így pedig még nagyobb biztonságban lehet a kocsiban.
#14 E-bike-ot is lehet szállítani kerékpártartóval?
Határozottan igen, azonban nem mindegyik biciklitartó alkalmas e-bike-ok szállítására. Érdemes megvizsgálni, hogy tartozékokkal együtt (csomagtartó, láncvédő, duda satöbbi) mekkora az e-bike össz súlya, és ehhez mérten terméket választani.
Az e-bike-ok egyébként sem könnyű jószágok, a legtöbb modell 20 kg-os, vagy afölötti, így ebben az esetben erre fokozottan kell figyelni. Mint ahogy arra is, hogy a gyártó által ajánlott súlyhatárt tényleg semmi esetre se lépd túl.
#15 Mennyi e-bike fér fel egy bicikliszállítóra?
A vonóhorgos biciklitartók esetében maximum 2 darab, 30 kilogrammos, vagy 3 darab 20 kilogrammos e-bike-ot tudsz elhelyezni. A tetőre szerelhető biciklitartónál figyelned kell arra, hogy a 70 kilogrammos tűréshatárt ne lépd át, így itt is azt javasoljuk, hogy maximum 3 darab, 20 kilogrammos kerékpárt szállíts.
+1 Mennyibe kerül egy kerékpártartó?
A legolcsóbb, tetőre szerelhető kerékpártartók már 27 .900 forinttól elérhetőek, itt a felső határ 152.000 forint jelenleg, amiért 3 bringa szállítására alkalmas kerékpártartót kapsz.
Az egyszerűbb, vonóhorogra szerelhető kerékpártartók 79.900 forinttól indulnak, a prémium kategóriásak pedig kicsivel több mint 350 ezer forintba kerülnek.
A hátsó ajtóra szerelhető modellek 40-179.900 forintba kerülnek jelenleg.