Így tartsd karban a biciklitartódat és tárold kis helyen télen
Télen tipikusan off-szezon van, ami a kerékpározást illeti; kevés olyan aszkéta-atléta van, aki a mínusz 10 fokokban is biciklire pattan. (Ha épp te vagy az, akkor pedig minden tiszteletünk).
Erre a pár hónapra érdemes levenni a biciklitartót is a kocsiról, és kerékpárokat is olyan helyre tenni, ahol a lehető legkevésbé zavarja az embert.
A cikkben most erre és a kerékpártartók téliesítésére vonatkozóan mutatunk különböző tippeket.
Tippek és trükkök, avagy hogyan tartsd karban a kerékpártartót
Amennyiben hosszabb vagy rövidebb időre leveszed az autóról a biciklitartót, akkor érdemes benne hagyni a kulcsot, valamint minden olyan alkatrészt, ami lejön róla és ezeket valahogyan, valamilyen úton-módon fixen rögzíteni.
Ilyen alkatrészek például:
- a fogókarok,
- a kerékpárvázat tartó marokanyák,
- és a kerekeket lefogató hevederek.
A legegyszerűbb módszer ilyenkor az, ha ezeket a kis cuccokat beleteszed egy nejlon zacskóba és rákötözöd, vagy hozzáragasztod a biciklitartóhoz.
A kulccsal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb kerékpártartóhoz kettőt is adnak: egyet, amit használhatsz és egy pótkulcsot. (Persze előfordulhat, hogy csak egyet, sőt nagyon ritkán az is, hogy többet küldenek a gyártók, azonban leginkább a két kulcs jellemző.)
Ha kettőt kapsz, akkor az autóban vagy a kulcscsomón érdemes tartani azt, amit használsz.
A pótkulcsot pedig a tárolásnál beleteheted a zárszerkezetbe vagy egész egyszerűen szintén csak hozzá rögzítheted a tartóhoz – mondjuk egy gyorskötözővel.
Tisztítás és WD-40: a hosszú élet titka
Szintén fontos, és jelentősen megnövelheted a kerékpártartód élettartamát, ha rendszeresed tisztítod. Ez nem igényel semmilyen speciális képességet, gyakorlatilag ugyanúgy tisztítható, mint az autó: elég tehát, ha egy nagynyomású mosóval lemosod a vázszerkezetet.
Azonban a feljebb is említett mozgó alkatrészeket – például a vonóhorogra való rögzítő elemet, a kerékpárvázat és a megfogató csipeszt – WD-40-el kell befújni.
És itt érdemes megállni egy röpke pillanatra, hiszen fontos, hogy tényleg hagyományos WD-40-et használj. Ez ugyanis kis mértékben olajoz és nagymértékben szárít. És nem szabad, hogy nedves maradjon, hiszen úgy szabad utat engednél a rozsdának.
Amit még rendszeresen el lehet végezni (bár nem kötelező), az a gumi és a műanyag alkatrészek tisztítása. Gyakorlatilag ugyanazt a műanyag ápoló spray-t használhatod mint a műszerfal esetében.
Ezzel a kis trükkel, amellett, hogy kinyújtod az állagmegóvást; az alkatrész is sokkal jobban megőrzi a fekete színét.
Tavaszi átmozgatás
Amikor aztán kijön a tavasz, zöldell a fű és csiripelnek a motorok, újra előveheted a hőn áhított bringatartót és nyeregbe pattanhatsz.
Az első használat előtt még érdemes átmozgatni az alkatrészeket és ellenőrizni azt, hogy minden rendeltetésszerűen működik-e. Ha pedig valamilyen probléma támadna, akkor még időben tudsz jelezni a szerviznek, kereskedőnek, gyártónak vagy más szakembernek.
Ez, első blikkre, felesleges dolognak tűnhet, de hidd el, hogy megéri rááldozni azt a negyed órát az életedből egy évben. Sokkal rosszabb, ha az utazás előtt derül ki, hogy valamilyen gigszer van, és emiatt el kell halasztani a programot.
Ha ezeket az egyébként alig pár perces karbantartásokat időről időre elvégzed, akkor igencsak megnövelheted a kerékpártartód élettartamát.
Most pedig nézzük meg, hogyan minimalizálhatod ezeknek a biciklitartóknak a helyigényét.
Hogyan tárold kis helyen a biciklitartót?
Gyakran okoz problémát, hogy csak kevés hely van a tárolóban. Mivel ilyen esetekben minden négyzetcentiméter számít, megmutatjuk, hogyan tudod a lehető legjobban kihasználni a helyet.
Összecsukható, vonóhorogra szerelhető kerékpártartó
Amennyiben tudod, hogy nagyon kevés hely áll rendelkezésre, akkor a legcélszerűbb választás egy összehajtható kerékpártartó. Alig foglal nagyobb helyet, mint egy nagyra nőtt hátizsák, így elfér a csomagtartóban, a tárolóban, szinte bárhol.
Ilyen például a Thule Easyfold terméke is, amiről részletesebben a linken található cikkben írtunk.
Falra szerelhető autós kerékpártartó
Persze van egyéb, alternatív megoldás is, ami szintúgy helytakarékos.
Az Aguri Active bike akasztó lényege, hogy ez kvázi egy falra szerelhető vonóhorogszem.
Miután felraktad a falra, függőleges irányba, lógatva simán ráteheted a biciklitartót. Ráadásul azért is jó választás, mert még véletlenül sem nyomja a lámpát, vagy bármilyen műanyag alkatrészt ott, ahol nem kellene. És, mivel a saját felfogató szettjénél lóg, így a teherbírással sem lesz probléma.
Az Aguri Active falra szerelhető biciklitartó helyett is van opció, például a Menabo Wall Hook, ami szintén falra szerelhető, függőleges és vízszintes irányba is.
A titka az, hogy kellően erős dübelekkel kell a falba fogatni, és akkor biztosan nem lesz gond a súlyelosztással. Ráadásul ez egy meglehetősen hatékony tárolási mód mind a bringatartónak, mind pedig a kerékpárnak.
Viszont érdemes figyelni arra, hogy ne terheld túl. Igaz ugye, hogy nem dinamikus, hanem statikus terhelést adunk ilyenkor az eszköznek, de azért figyelj arra, hogy egy 45 kiló teherbírású biciklitartóra tényleg csak 45 kilót helyezz rá maximum.
A "plusz egy bringa, plusz egy gyerekülés, plusz egy babakocsi, úgyis jól bírja, tök stabil" ebben az esetben nem játszik, hiszen ezzel azt kockáztatod, hogy kiszakad a falból, és tönkremegy tartó és a kerékpár is.
Kerékpár akasztó
Ha kicsi a hely, a bicikliket, persze a fentieken túlmenően, fali akasztón tárolhatjuk.
Ebből két típus a leginkább jellemző: az egy, és a két bringa tárolására alkalmas eszköz.
Nagy ritkán találni olyat is, amire három bicaj is felfér, itt viszont már akkora erők, karok vannak, amit nagyon fontos figyelembe venni a fali tartó dübelezésénél. Nem is beszélve arról, hogy a faltól való kinyúlás ebben az esetben nagyjából 80 centiméter kell, hogy legyen.
A két bicikli tárolására alkalmas konzolokon általában két kar lóg ki, és a biciklit a vázánál fogva tehetjük rá.
Ez azt jelenti, hogy:
- amennyiben férfi vázas biciklit akarsz ráhelyezni, akkor a felső csőnél fogva;
- ha pedig női vázas bringát, akkor az első villánál, illetve a ferde csőnél; vagy pedig a kerékpártartóknál megismert női váz adapter segítségével kell felrakni.
Leginkább a barkácsáruházak kínálatában találhatod meg az úgynevezett bike liftet, azaz a plafonra szerelhető, vagy pedig a kampós biciklitartókat. Ez utóbbi esetben az első keréknél fogva egészen magasra is fel tudod kampózni a biciklit, tehát szinte alig veszed észre, hogy ott van.
Azonban hátrányként mindenképp meg kell említeni, hogy koszolja a falat, tehát érdemes egy könnyen takarítható burkolattal körberakni a tárolót (már ha ez lehetséges).
Érdemes egyébként a bicikliket is tiszta állapotban eltenni és lefedni valamivel, főleg ha olyan helyre teszed, ahol por érheti. Ha fóliával takarod le a bringákat, akkor pedig figyelj arra, hogy ne olyan helyre vidd, ami egyébként párás, hiszen a kerékpár és a tartó is könnyen bepenészedhet.
Összegzés
Lehet, hogy túlbuzgóságnak tűnhet, de egyáltalán nem az: érdemes rászánni az időt a számodra leginkább megfelelő kerékpártartó kiválasztására és a karbantartásra is.
Az ember nem is gondolná, mekkora kényelem és kincs, hogy van egy frankó konzolja, ahová télen elteheti a bicikliket, és nem lesznek útban, miközben egyébként a tartó hosszú éveken keresztül kiszolgálja.